Welcome to Summit Trail Middle School Track & Field!!

Coaching Staff:
- Sara Russell (Head Coach) srussell@tahomasd.us; 425-413-6200
- Barb Bucy
- Jodi Hoffbuhr
- Roger Perkins

For meet results, please visit www.athletic.net

 

Congrats to those athletes making it to the conference meet June 5th & 7th!!

 

GIRLS:

 

100m:

 

     - Brooke Newcomer

 

     - Brooke Lyons

 

     - Haley Hudson

 

     - Courtney Sipila (Alternate 2)

 

     - Aurora Simmons (Alternate 4)

 

200m:

 

     - Brooke Lyons

 

     - Brooke Newcomer

 

     - Courtney Sipila

 

     - Bianca Passig (Alternate 1)

 

400m:

 

     - Signe Nelson

 

     - Kate Sanders

 

800m:

 

     - Theresa Barnhart

 

     - Sara Sanders

 

     - Savanna Acosta

 

     - Hope Hassmann

 

     - Alexis Hawks (Alternate 1)

 

     - Kate Sanders (Alternate 2)

 

1600m:

 

     - Theresa Barnhart

 

     - Savanna Acosta

 

     - Sara Sanders

 

     - Kate Sanders

 

     - Hope Hassmann

 

     - Aliaya Nesru

 

75m Hurdles:

 

     - Macy Glory

 

     - Jadyn Proulx

 

     - Jessica Sipila

 

     - Kylie Kortenkamp

 

     - Alexis Hawks

 

     - Janessa Piekarski

 

     - Haley Hudson (Alternate 1)

 

     - Emily Cushman (Alternate 3)

 

200m Hurdles:

 

     - Macy Glory

 

     - Jadyn Proulx

 

     - Reagan Ince

 

     - Jessica Sipila

 

     - Maci Cottam

 

     - Jillian Sipila

 

     - Emily Cushman

 

Shot Put:

 

     - Faith Bamba

 

     - Angelina Cavanaugh

 

     - Janessa Piekarski

 

     - Emily Cushman (Alternate 3)

 

Javelin:

 

     - Maci Cottam

 

     - Tatum Piksa

 

     - Bianca Passig

 

     - McCall Cottam (Alternate 1)

 

High Jump:

 

     - Reagan Ince

 

     - McCall Cottam

 

     - Kylie Kortenkamp

 

     - Madison Jordan

 

     - Maci Cottam

 

     - Josie Gleason

 

     - Kaylee Thibert

 

Long Jump:

 

     - Reagan Ince

 

     - Signe Nelson

 

     - Courtney Sipila (Alternate 1)

 

     - Chloe Winecka (Alternate 3)

 

 

 

BOYS:

 

100m:

 

     - Joe Sands

 

     - Nico Rogers (Alternate 2)

 

200m:

 

     - Joe Sands

 

400m:

 

     - Jaden Nichols

 

     - Jack Bruneel

 

     - Dillon Strey

 

800m:

 

     - Jack Bruneel

 

     - Jaden Nichols

 

     - Dillon Strey

 

     - Alan Matarazzo (Alternate 1)

 

1600m:

 

     - Dillon Strey

 

     - Carter Neilson

 

     - Alan Matarazzo (Alternate 2)

 

     - Ben Conley (Alternate 4)

 

70m Hurdles:

 

     - Carson Talbert

 

200m Hurdles:

 

     - Gavin Garcia (Alternate 1)

 

Shot Put:

 

     - Donovan Humphries

 

     - Kyle Rios

 

     - Braeden McCurdy (Alternate 4)

 

Javelin:

 

     - Gavin Garcia

 

     - Cole Routos

 

     - Donovan Humphries

 

     - Emery Hankins (Alternate 1)

 

High Jump:

 

     - Carson Talbert

 

Long Jump:

 

     - Joe Sands

 

     - Gavin Garcia (Alternate 2)

 

     - Nico Rogers (Alternate 4)